RANDOM

The cheapest meal you can make

 

Toast and vegemite.

Maybe 40c.

-

Cheapest meal that feeds and last for days:

Combo of:

1. Ramen noodles

2. Filtered water

3. Caught game (fish, fowl, etc.)

4. Canned vegetables.

When I was forced to live alone in the wilderness this was my diet.

-

Fried or steamed bananas.
Microwaved grilled cheese.
Potatoes.
Salted warm milk and bread.
Broccoli with butter
Asparagus with permasan cheese.
Cereal bro.
Bread with natural honey.
Toast and sour cream with salt.
Bagel.
Sandwich.

-

Warm oatmeal
Cook milk with corn starch put in oatmeal.

-

Get a grip,

Eggs oatmeal toast.

Green vegetables.

Chicken and rice.

3 meals a day for less than $10. And you will be in the best shape of your life.

Don't eat ramen noodles. Don't deprive your body of important nutrients.

-

Rice

Beans

Peanut butter

Eggs

-

Long term is not bread. Beans and rice, protein. Bread will make you mental long run without other nutrition, because lectins. That's why top ramen and hot dog diets make people zombies after a while, a college freshman mistake.

I recommend a salad of lentils, spring onions, parsley, cumin and salt and garlic and lemon juice. A bundle of that lasts about 10 days on five bucks. Hey, did you know it's lent? Perfect.

My cheapest meals were flour and water breads on a hot plate, homemade variety. LYou can make 100 shapes of bread with flour and water. Soups with noodles, chips, crispy fried things, baked things, steamed things, -- add veg and spices you got culture from somewhere. 5# flour, a couple bucks, can survive a week in a pinch, but it's boring and maddening, chemically, to have nothing but bread and water.

I could go on a meal with a can of green beans though, about 40 cents here on a good day. Or potato with grease.

-

You can live on rice with peanuts, it will give you every nutrient you need.

War time meal. Didn't think we would ever need to know it again.

-

Baked potato or fish or venison.

-

I got like a pound of pinto beans for $1 yesterday and ate them for dinner with hot sauce. I didn't feel like cooking and it wasn't the fanciest meal but I went to bed with a full stomach.

-

Lentils and garlic.

-

Get a job at restaurant and eat for free.

-

You can buy a packet of noodles here for like 70c, Myself and a friend went about a month on a 'noodle diet'.

A good suggestion is hot dogs! buy 6x rolls and 6x sausages for around $10 should last 3 days at least.

Also soup if you can get it cheap.

-

Pasta is cheap at around 40-cents/serving. A jar of generic sauce costs about the same and different flavors can be found. One of the basics in my long-term storage inventory for several years now. "Back in the day" you could get 3# of pasta for a buck and a jar of sauce would run a half-dollar. Today it's roughly twice that much but still pretty cheap eating in a pinch and you can always add "extras" to the sauce for a little more.

My Prepper Pantry is divided into three categories: basic needs , then comes personal favorites and finally crowd foods . Sanitary needs are a different category all their own!

Currently I have 12 jars of sauce in four flavors and about ten pounds of pasta in several different shapes. Canned olives and mushrooms and packaged Pepperoni/Salami are also on my shelves. This is what I'll be cooking up if/when I have a hungry bunch of people to feed WTSHTF; this particular inventory cost me under $30 and I can feed 10 people two meals if I have to. It's not much, but when people are hungry anything can help!

Of course: you can only plan up to a point. Even with my fairly large inventory.. it'll only last for a limited time without rationing. And: you certainly CAN'T plan for every contingency.

Just try to do your best and remember: even if you have only a single slice of bread, you will be blessed if you share it with another hungry person!

-

Dry beans. Relatively cheap with high protein. I cook mine with onions and garlic and, sometimes, I buy a piece of salt pork that I cube into twelve pieces and freeze. This adds more flavor but isn't necessary.

Cornbread is also cheap and easy. Beans and cornbread is the cheapest meal I've found where I'm not simply filling my belly as with Ramen and such. Two cups of beans with a pan of cornbread will last me three days giving eight meals.

I've also added carrots and peas making it a soup and saltine crackers work well with that.

-

Beans are an excellent source of protein and -as you stated- a very cheap commodity. Along with cornbread, they DO make a filling meal. HINT: on my shelf I keep a couple of those little canned hams to cube into the mix . The canned Ham is cheap but can be pretty rubbery by itself, but at least it holds it's shape when added to the beans!! The overall cost of this type of meal is pretty close to the figures I quoted above for pasta.

-

Hungry for chili? Try cooking up some dried Pinto beans and along with some canned, crushed Tomatoes , onion and/or green pepper, seasoning and you have a quick basic Chili.

Since Beef prices are already high and set to increase 5-6% in the coming months... try ground Turkey as a healthy substitute. It can be had in frozen chubs for about $1.25 - that's 1/3 the comparable cost of ground Beef. And: again, the overall cost is about the same for both the pasta and Beans/Ham/cornbread mentioned earlier... around 75-cents per serving, depending upon local prices.

I buy Beef in quantity when it's on sale and pre-cook some of it so it's ready to go for later . I boil the cheaper, more fatty ground Beef in seasoned water until cooked. This not only separates out the Beef into a fine, uniform texture that is great for Chili, Spaghetti sauce, Hamburger Helper, Sloppy Joes... but it also separates out the Beef fat for dietary concerns and/or later use. I let the drain the meat and strain the cooking liquid. The water itself makes a great Beef stock for gravies or stews and freezes well. After straining let this stock cool until the fat solidifies on the surface . When solid, just lift that block of fat off the water underneath and rinse the underside under cold water to remove any residue, then freeze in a bag. the stock itself becomes a little gelatinous after chilling that makes it a little easier to handle when freezing.

The fat later can be added to soups and stews for added flavor ... OR: you can even make a basic lye soap out of the tallow by mixing it with fireplace ashes!

-

Brown rice and beans.

Eat 'em up fast or freeze leftovers. They don't last long in the fridge before they turn sour.

-

Bag of beans from dollar store + bag of rice from dollar store. boil a bit of both and serve together.

$2 = at least 5 meals.

-

As mentioned by a poster above, Chicken is another meat I buy in quantity when on sale. Especially those enormous Chicken hindquarters that can be had for about $6 per 10lb bag. Those are huge legs/thighs from birds that have been bred specifically for their large breasts which are later processed into nuggets and so many other products it's not even funny. They come from steroid-laced 10# Chickens which results in a drumstick that can weigh 1/2 lb by itself. I've actually bought ten-pound bags of hindquarters that only had EIGHT pieces. Those are some BIG Chickens, folks!

Anyway: I boil these up in a big stock pot like the Beef I mentioned above. Salt/pepper in the water and simmer until the flesh separates from the bones. Cool, remove the meat and then strain the stock. Again: let it chill then lift the solidified Chicken fat from the surface, rinse and freeze. Also freeze the stock for later use in soups, stews or gravies. The fat can be used the same way and packs alot of flavor! HINT: commercial Beef and Chicken stock is usually sold as 99% fat-free and tastes like it!

The Chicken itself I either freeze in big chunks or pre-chop/shred for use in Chicken salads or Tacos/Burritos.

BTW: classic French chefs retain Chicken bones, crack them and boil further to leach all minerals/vitamins from them. They strain the resulting liquid and use the super-rich stock in their finest recipes!

-

Soak lentils to sprout,

Eat.

(Or cook with carrots).

-

You can buy 1/4 chicken legs for cheep. Debone and fry up the thighs for one meal. Bake the drum sticks for another then throw the bones & skin in to water w/ onions, garlic, celery and carrots for soup base. Three meals and no waste.

-

Chicken noodles at LIDL. 20c. Makes a bowlful.

-

Lentil soup.

Bag of lentils in a pot of water.

Throw in whatever you have - onion, garlic, carrot, celery, diced potato, a few seasoning herbs and yer good to go, mac.

-

Eggs are nutritious and inexpensive. Two fried eggs over easy with Canadian or regular bacon and toast or an English muffin (English muffins are buy one get two free today and they freeze very nicely) and a nice glass of delicious ice cold milk.
Date: 01 Mar 2015

 

Back to Random Topics